Informácia pre pacientov po ošetrení.

1/ Prosíme nehrýzť v oblasti liečeného zuba. Hryzte až po úplnom odoznení anestézie , aby ste predišli pohryzeniu pier, líca alebo jazyka v čase keď tieto oblasti máte znecitlivené anestéziou.

2/ Bezprostredne po ošetrení vezmite tabletku proti bolesti a zápalu ( napr. Ibuprofenum 400 mg ), aby ste predišli prípadnému pociťovaniu bolesti, čo je po endodontickom zákroku normálne. V oblasti okolo koreňa ste mali a máte zápalový proces, ktorý sa musí zahojiť. Tomu pomáhame dočasným užívaním liekov proti zápalu po dobu 3-4 dní dávkovanie je jedna tableta ráno a jedna tableta večer v závislosti od hmotnosti pacienta a ostatných na to vplývajúcich faktorov. V prípade ak takáto liečba nie je dostačujúca môžete zvýšiť dávku spravidla na každých 6 hodín, alebo sa riaďte pokynmi podľa odporučenia na príbalovom letáku , prípadne navštívte znovu nás, alebo svojho stomatológa , aby ordinoval v prípade potreby antibiotickú liečbu.

Ak ste na tento liek alergický, alebo ho z iného dôvodu netolerujete, poraďte sa o náhrade iného protizápalového liečiva so svojim praktickým lekárom, ktorý pozná Váš zdravotný stav.

3/ Nemali by ste byť znepokojení, ak sú vaše liečené zuby citlivé na bolesť, jeden týždeň a možno aj dlhšie po výkone. To môže byť normálna reakcia. Len prípade, že by ste mali ťažkú bolesť alebo opuch treba nás opäť neodkladne kontaktovať. Tel.: 02/43337325, 0918 481064 v dňoch pracovného pokoja pohotovostnú službu tel.: 02/43423433.

4/ Váš liečený zub môže byť trochu citlivý, alebo pocitovo iný aj niekoľko týždňov príp. mesiacov po dokončení endodontického ošetrenia. Zvýšená citlivosť by mala postupne vymiznúť. Ak pociťujete citlivosť pri záhryze aj bez potravy je potrebná korekcia výšky dočasnej príp. definitívnej výplne.

Zub do definitívneho ošetrenia nezaťažujte naplno, lebo by mohlo dôjsť k jeho zlomeniu! Na neživom zube je inak vnímaný tlak a tak často dochádza k jeho preťaženiu až k zlomeniu, bez toho aby ste to cítili a aby ste si to uvedomovali. Po ukľudnení príznakov spravidla po 2 - 3 mesiacoch je potrebné zub okorunkovať , aby nedošlo k jeho zlomeniu.

5/ Zuby si čistite ako obvykle robievate, len použitie dentálnej nite a často aj medzizubnej kefky niekedy nie je realizovateľné, lebo provizórna výplň nemá parametre definitívnej výplne a ani definitívneho postendodontického ošetrenia.

6/ Ak sa Vám opotrebuje provizórna, alebo definitívna výplň cca o 1- 2 mm je potrebné ju čo najskôr doplniť, aby nedošlo k reinfekcii koreňového systému vášho zuba.

7/ Ak máte nejaké otázky , alebo obavy kontaktujte naše pracovisko na vyššie uvedenom tel. čísle.